Co jeść podczas karmienia piersią?
Co jeść podczas karmienia piersią?

Odpowiednie jedzenie dla mamy karmiącej

Na początek warto wyjaśnić, jakie jest współczesne stanowisko naprawdę podążających za wiedzą położnych oraz doradczyń laktacyjnych. Bo chociaż o karmieniu piersią można sporo dowiedzieć się też od mam i babć, to często informacje z czasów wcześniejszych pokoleń, które dzisiaj są już zweryfikowane. Współczesne położne, jak też lekarze pediatrzy podkreślają, że pokarm nie powstaje przecież z tego, co zjada mama. Tworzy się on natomiast między innymi z krwi, bo to właśnie z krwi kobiety pobierane są substancje odżywcze, z których następnie powstaje mleko. Trzeba zatem jasno wyjaśnić, że z naukowego punktu widzenia to, co właśnie spoczywa w naszym układzie pokarmowym, nie transformuje się bezpośrednio w mleko. Podsumowując, karmienie piersią nie powinno łączyć się z jakimś restrykcyjnym trzymaniem diety, która będzie mocno ograniczona, pozbawiona ulubionych smakołyków sprzed ciąży. Dotyczy to jednak sytuacji, gdy dziecko karmione piersią nie ma na przykład poważnych problemów skórnych, refluksu, czy innych tego typu objawów, które mogłyby wskazywać na pewne nietolerancje pokarmowe.

Zbilansowana dieta przy karmieniu piersią

Jeżeli naszemu bobasowi absolutnie nic nie dolega, nie ma żadnych zmian na skórze wskazujących na przykład na atopowe zapalenie skóry czy skazę białkową, możemy jeść tak naprawdę wszystko. Oczywiście nie należy przesadzać, co w szczególności dotyczy smakołyków takich jak na przykład kawa. Kawa a karmienie piersią nie muszą stać na przeciwległych biegunach, trzeba tylko raczyć się tym woskiem napojem z rozwagą. Czekolada a karmienie piersią również się nie wykluczają - o ile znowu po spożyciu czekolady przez mamę, na skórze dziecka nie pojawią się niepokojące ślady, wskazujące na możliwość alergii pokarmowej.

Dieta eliminacyjna a karmienie piersią

Jeżeli na skórze maluszka zaczynają pojawiać się suche zaczerwienione miejsca, pod kolankami czy w zgięciach łokci zauważamy kolejne zaczerwienienia, które dziecko drapie, dotyka - może to wskazywać na reakcję alergiczną. Jeżeli maluszek jest karmiony tylko i wyłącznie mlekiem matki, dieta kobiety rzeczywiście musi iść pod lupę. W takim przypadku mówi się o w diecie eliminacyjnej - lekarze pediatrzy polecają, by kobieta na jakiś czas wyłączyła ze swojego jadłospisu konkretne grupy produktów. Na początek najczęściej idzie nabiał - należy ograniczyć ilość spożywanego mleka, jogurtów, masła, wołowiny. Eliminując konkretne produkty z diety, należy bacznie obserwować maluszka, stan jego skóry, oraz inne dodatkowe objawy (na przykład czy refluks nasilił się czy minął). W takich przypadkach dieta eliminacyjna jest konieczna - eliminowanie może być nie tylko nabiał. Banany a karmienie piersią z problemami, wbrew pozorom też często mają ze sobą coś wspólnego. Niektóre maluszki pływają na banany po prostu uczulone. Warto jednak pamiętać o tym, że dieta eliminacyjna jest polecana tylko tym kobietom, których dzieci rzeczywiście mają objawy alergii pokarmowej. Jeżeli Natomiast takich objawów nie ma, kobieta może jeść wszystko, tylko jak zwykle słowem kluczowym jest umiar.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl