Sucha i łuszcząca skóra niemowlaka - jak sobie z nią poradzić
Sucha i łuszcząca skóra niemowlaka - jak sobie z nią poradzić

Sucha skóra u noworodka

Współcześnie położne bardzo często zalecają wstrzymanie się z pierwszą kąpielą noworodka nawet przez kilka dni po porodzie. Maź poporodowa, która niejako otula skórę dziecka, stanowi dla niego naprawdę doskonałą barierę ochronną, bo w dużym stopniu składa się z tłuszczu. Izoluje zatem delikatną skórę dziecka przed różnymi czynnikami szkodliwymi z zewnątrz. Dobrze jest zatem trochę odczekać z pierwszą kąpielą noworodka, aż wspomniana wcześniej maź po prostu dokładnie się w chłonie. Aby szorstka skóra u noworodka nie spędzała snu z powiek młodym rodzicom, już od pierwszej kąpieli warto jest w stosować odpowiednie kosmetyki, które mają odpowiednio natłuszczać skórę dziecka.

Łuszcząca się skóra u noworodka

Sucha i łuszcząca się skóra u noworodka to zdecydowanie problem wymagający kontaktu z lekarzem lub położoną. To właśnie wtedy rodzice mogą zasięgnąć konkretnych porad dotyczących tego, jak radzić sobie z tatą przypadłością u malucha. Jeden z doskonałych sposobów to po prostu używanie rekomendowanych dermokosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka już od pierwszego dnia życia. Powinny być to kosmetyki jak najbardziej naturalne o krótkim składzie, które mają za zadanie stworzenie ochronnego filtra na skórze maluszka. Najlepiej sprawdzają się tutaj kosmetyki do pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem skóry, które ogólnie określa się mianem emolientów. Takie emolienty do mycia to w pewnym stopniu lekarstwo dla skóry - po kąpieli jest ona gładka i nawilżona, a nieprzyjemna łuszcząca się i sucha skóra wygląda zdrowo.

Kąpiel w krochmalu

Chociaż podsypywanie skóry pupy noworodka i niemowlęcia za pomocą mąki ziemniaczanej powoli odchodzi już do lamusa, lekarze oraz położne nadal podkreślają, że maluszka mającego poważne problemy ze skórą warto od czasu do czasu wykąpać po prostu w krochmalu. Delikatny krochmal wlany do łazienki z ciepłą wodą może stworzyć na skórze dziecka ochronnych film, a także załagodzić nieprzyjemne uczucie świądu. Kąpiel z krochmalem warto powtarzać co kilka dni, nie traktować tego jako sposobu leczenia łuszczącej skóry, ale jako wsparcie. W przypadku problemów ze skórą u dziecka karmionego piersią zasadne może być też bliższe przyjrzenie się diecie mamy karmiącej. Często wyeliminowanie produktów nabiałowych z diety przynosi poprawę stanu skóry dziecka.

Sprawdźcie koniecznie również wpis diety w okresie karmienia na naszym blogu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl